Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky

Příspěvky

zprávy z Toulcova dvora

9. 3. 2017

8. března jsme jeli do Toulcova dvora, kde nás přivítala milá a sympatická lektorka jménem Lenka na programu Ptačí rok.

Povídali jsme si, co dělají ptáci v jednotlivých ročních obdobích. Také jsme poznávali ptáky podle obrázků. V poznávacím kvízu jsme byli úspěšní. Možná proto, že to byli ptáci stálí.

Potom nám Lenka s paní učitelkou rozdaly dalekohledy. Odešli jsme ptáky pozorovat do terénu a to přímo ke krmítku.  Měli jsme štěstí, jelikož jsme si velice dobře mohli prohlédnout např. dlaska (ten  zabral ostatním ptákům na dost dlouhou dobu celé krmítko),  brhlíka, střízlíka a různé druhy sýkorek. Cestou zpátky do místnosti jsme pozorovali okolí a počítali počet budek. Na Toulcově dvoře jich mají asi 32.

Po návratu do klubovny jsme opět dostali  obrázky ptáků, tentokrát ale nejen stálých. Měli jsme za úkol je poznat podle zvuků (hlasu). Dvojice, která měla stejný obrázek, a poznala toho svého, musela ještě poznat správné hnízdo, které si pták staví. Byl tam jeden chyták, protože jedna dvojice měla kukačku. Hnízdo ale také poznala. Nebylo však kukaččí, ale rákosníkovo, kam kukačka nakladla vajíčka.

Také jsme si mohli zkusit, jak to ptáci nemají jednoduché, když loví potravu. K tomu byly nachystané různé nástroje, které připomínaly zobák. Tak jsme se snažili potravu rozlousknout louskáčkem jako zvonek, nabrat kleštěmi myš jako čáp, dostat se do dutiny drátem, jako strakapoud, který si musí díru vytesat a svým jazýčkem vysbírá larvy.

Program byl velice poučný. Víte, že:

  1. Lidé se dozvěděli o migraci ptáků podle čápa, který se k nám vrátil se šípem v křídle. Od té doby začali ptáky sledovat?
  2. Kukačka má v sobě již předvyvinuté vajíčko, které se v cizím hnízdě vylíhne úplně první. Vajíčko má stejnou barvu jako ostatní vajíčka v hnízdě, takže to ptáci nepoznají. Kukaččí mládě pak všechna vajíčka a mláďata vystrká svým zadečkem a křídly z hnízda?
  3. Vlaštovka má vajíčka o průměru asi 3 cm?
  4. Do hnízda čápa se vejde zhruba 19 dětí (třeťáků) J Tak velké je jeho hnízdo?
  5. Viděli jsme,  přes které státy ptáci odlétají do teplých krajů. Čáp se při cestě drží pouze nad pevninou, aby mohl  častěji odpočívat.
  6. Elektrické dráty jsou zabezpečeny červenými balonky, aby si na ně ptáci nesedali, protože by mohli umřít?
  7. Ptáci bílé samolepky na sklech vidí ultrafialově?

Každý z nás může pro bezpečí ptáků něco udělat. Někteří sypeme ptákům do krmítek potravu, která jim neuškodí, jiní vyrobí budku.

 

Jarmark 23. 11. 16

23. 11. 2016

Vážení rodiče, milé babičky a tety, prostě všichni kutilové,

děkuji vám za vaši úžasnou kreativitu, která pomohla škole získat 5 724, - Kč.

 

srdce.gifFotografie naleznete ve velkém fotoalbu.